flaga polski flaga wielkiej brytanii flaga niemiec
logo stalrent
profesjonalism, terminowość, satysfakcja

BLOG

Dobre praktyki zabezpieczania wykopów tymczasowych
 

Opublikowano: 07.06.2024

 

Właściwego zabezpieczenia wymagają różnego rodzaju wykopy, również te tymczasowe. Znaczenie ma tutaj podział wykopów: jeśli będzie użytkowany krócej niż rok, mówimy o wykopie tymczasowym. Jeśli czas przekracza rok, mamy już do czynienia z wykopem trwałym. Niezależnie od jego rodzaju, należy zdawać sobie sprawę, jakie są dobre praktyki doboru szalunków do różnego typu wykopów.

 


 

Rodzaje zabezpieczenia ścian wykopów – co warto wiedzieć?

 

Opublikowano: 9.10.2023

 

Prace w wykopach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby umożliwić robotnikom wykonywanie swoich obowiązków, niejednokrotnie na znacznej głębokości. Stosuje się więc różne metody zabezpieczania ścian wykopów przed osunięciem, takie jak szalunki czy ścianki szczelne.

Czytaj dalej...

 


Zastosowanie kształtowników zimnogiętych i gorącowalcowanych w budownictwie

 

Opublikowano: 26.06.2023

 

Wykorzystanie stali w budownictwie nie ogranicza się do takich elementów, jak grodzice czy szalunki. Zastosowanie znajdują również kształtowniki, które są dostępne w różnych kształtach oraz mogą powstawać w różny sposób: są produkowane na zimno lub na gorąco. Co więc warto wiedzieć o ich wykorzystaniu w budownictwie?

Czytaj dalej...

 


Zabezpieczenie wykopów wąsko- i szerokoprzestrzennych

 

Opublikowano: 13.03.2023

 

Podczas doboru szalunków trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ tylko dopasowane do głębokości i rodzaju wykopu są w stanie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz otaczającej roboty infrastrukturze. Jednym z ważnych kryteriów podczas dobierania szalunków, jest fakt, czy mamy do czynienia z wykopem szeroko-, czy wąskoprzestrzennym.

Czytaj dalej...

 


Najważniejsze zasady stosowania ścianek szczelnych

 

Opublikowano: 19.10.2022

 

W naszej ofercie dostępne są nie tylko szalunki, ale też grodzice, z których można tworzyć zagłębione w grunt ścianki szczelne. Zebraliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, istotne podczas tymczasowego lub stałego użytkowania ścianek szczelnych.

Czytaj dalej...

 


Szalowanie głębokich wykopów w miastach

 

Opublikowano: 29.08.2022

 

Dynamiczny rozwój miast wiąże się z licznymi wyzwaniami: brakiem powierzchni dla inwestorów, koniecznością rozbudowy transportu miejskiego czy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wszystko to przyczynia się do prowadzenia głębokich wykopów w przestrzeni miejskiej. Ze względu na intensywny ruch oraz gęstą zabudowę, zabezpieczanie wykopów w takiej lokalizacji wymaga szczególnie dużo wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim - zdrowego rozsądku.

Czytaj dalej...

 


Przygotowanie pracowników do pracy w wykopach

 

Opublikowano: 27.05.2022

 

Szalunki zapobiegają osuwaniu gruntu poza wykopem i chronią otaczającą miejsce robót infrastrukturę, ale przede wszystkim mają zapewniać bezpieczeństwo pracownikom. Każde zaniedbanie może prowadzić tutaj do poważnego wypadku, niejednokrotnie ze skutkiem śmiertelnym, ponieważ 1 m³ gruntu waży aż 1,5 tony. Tak ważne jest więc, aby zabezpieczenie wykopu było odpowiednio dobrane i prawidłowo użytkowane, a pracownicy - przygotowani do robót.

Czytaj dalej...

 


Jak uniknąć błędów podczas szalowania wykopów?

 

Opublikowano: 8.03.2022

 

Aktualne przepisy nakładają obowiązek zabezpieczenia wykopów, aby zapobiegać osuwaniu się gruntu i zagrożeniu zdrowia, a nawet życia robotników oraz zapewnić stabilność podłoża w sąsiedztwie prowadzonych robót. System szalunkowy musi być jednak odpowiednio dobrany, a to wymaga wnikliwej analizy panujących w tym miejscu warunków i charakteru przeprowadzanych prac.

Czytaj dalej...

 

kontakt

STALRENT © 2021 01studio.eu