Opublikowano: 10.09.2024
Wykopy w gruncie niespoistym, takim jak żwir, pospółki oraz różne klasy piasków, stanowią wyzwanie inżynieryjne ze względu na ich luźną i niestabilną naturę. Grunty sypkie, w przeciwieństwie do gruntów spoistych, nie mają zdolności do samodzielnego utrzymywania struktury, co wymaga zastosowania specjalnych metod szalowania. W artykule omówimy kluczowe aspekty szalowania w takich gruntach, zwracając uwagę na techniki i materiały, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo wykopów.
Opublikowano: 07.06.2024
Właściwego zabezpieczenia wymagają różnego rodzaju wykopy, również te tymczasowe. Znaczenie ma tutaj podział wykopów: jeśli będzie użytkowany krócej niż rok, mówimy o wykopie tymczasowym. Jeśli czas przekracza rok, mamy już do czynienia z wykopem trwałym. Niezależnie od jego rodzaju, należy zdawać sobie sprawę, jakie są dobre praktyki doboru szalunków do różnego typu wykopów.
Opublikowano: 07.03.2024
Zabezpieczanie wykopów jest niezbędne, żeby umożliwić roboty w wykopach oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Podczas dokonywania wyboru trzeba uwzględnić głębokość wykopu, rodzaj gruntu czy nawet specyfikę otoczenia budowy. W wielu przypadkach właściwym wyjściem jest szalunek słupowy: dlaczego i jakie są zasady jego stosowania? Więcej informacji umieściliśmy w tym artykule.
Opublikowano: 9.10.2023
Prace w wykopach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby umożliwić robotnikom wykonywanie swoich obowiązków, niejednokrotnie na znacznej głębokości. Stosuje się więc różne metody zabezpieczania ścian wykopów przed osunięciem, takie jak szalunki czy ścianki szczelne.
Opublikowano: 26.06.2023
Wykorzystanie stali w budownictwie nie ogranicza się do takich elementów, jak grodzice czy szalunki. Zastosowanie znajdują również kształtowniki, które są dostępne w różnych kształtach oraz mogą powstawać w różny sposób: są produkowane na zimno lub na gorąco. Co więc warto wiedzieć o ich wykorzystaniu w budownictwie?
Opublikowano: 13.03.2023
Podczas doboru szalunków trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ tylko dopasowane do głębokości i rodzaju wykopu są w stanie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz otaczającej roboty infrastrukturze. Jednym z ważnych kryteriów podczas dobierania szalunków, jest fakt, czy mamy do czynienia z wykopem szeroko-, czy wąskoprzestrzennym.
Opublikowano: 19.10.2022
W naszej ofercie dostępne są nie tylko szalunki, ale też grodzice, z których można tworzyć zagłębione w grunt ścianki szczelne. Zebraliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, istotne podczas tymczasowego lub stałego użytkowania ścianek szczelnych.
Opublikowano: 29.08.2022
Dynamiczny rozwój miast wiąże się z licznymi wyzwaniami: brakiem powierzchni dla inwestorów, koniecznością rozbudowy transportu miejskiego czy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wszystko to przyczynia się do prowadzenia głębokich wykopów w przestrzeni miejskiej. Ze względu na intensywny ruch oraz gęstą zabudowę, zabezpieczanie wykopów w takiej lokalizacji wymaga szczególnie dużo wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim - zdrowego rozsądku.
Opublikowano: 27.05.2022
Szalunki zapobiegają osuwaniu gruntu poza wykopem i chronią otaczającą miejsce robót infrastrukturę, ale przede wszystkim mają zapewniać bezpieczeństwo pracownikom. Każde zaniedbanie może prowadzić tutaj do poważnego wypadku, niejednokrotnie ze skutkiem śmiertelnym, ponieważ 1 m³ gruntu waży aż 1,5 tony. Tak ważne jest więc, aby zabezpieczenie wykopu było odpowiednio dobrane i prawidłowo użytkowane, a pracownicy - przygotowani do robót.
Opublikowano: 8.03.2022
Aktualne przepisy nakładają obowiązek zabezpieczenia wykopów, aby zapobiegać osuwaniu się gruntu i zagrożeniu zdrowia, a nawet życia robotników oraz zapewnić stabilność podłoża w sąsiedztwie prowadzonych robót. System szalunkowy musi być jednak odpowiednio dobrany, a to wymaga wnikliwej analizy panujących w tym miejscu warunków i charakteru przeprowadzanych prac.