flaga polski flaga wielkiej brytanii flaga niemiec
logo stalrent
profesjonalism, terminowość, satysfakcja

Najważniejsze zasady stosowania ścianek szczelnych

W naszej ofercie dostępne są nie tylko szalunki, ale też grodzice, z których można tworzyć zagłębione w grunt ścianki szczelne. Zebraliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, istotne podczas tymczasowego lub stałego użytkowania ścianek szczelnych.

 

Funkcje ścianek szczelnych

 

Szalunki do wykopów sprawdzają się podczas różnego rodzaju prac budowlano-remontowych. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli prace są prowadzone niedaleko zbiorników wodnych, lepszym rozwiązaniem okazują się grodzice. Jeżeli są zagłębione w grunt i ściśle do siebie przylegają, tworzą tzw. ścianki szczelne. Zazwyczaj są to konstrukcje tymczasowe, które zabezpieczają wykop przed wodą. Po zakończeniu robót, są demontowane i nadają się do ponownego użytku. Zdarza się jednak, że stosuje się stałe ścianki szczelne, które po zakończeniu prac stają się częścią fundamentu.

 

grodzice

 

Powstające z grodzic ścianki szczelne głównie zabezpieczają przed wodą, ale pełnią też inne funkcje:

 

  • podtrzymują ściany wykopów lub uskoki terenu,
  • zapobiegają rozmyciu dna wykopu,
  • zwiększają szczelność przy inwestycjach spiętrzających wodę,
  • umacniają nabrzeża przy inwestycjach hydrotechnicznych,
  • przy posadowieniach bezpośrednich wygradzają podłoże pod fundamenty i chronią przed wypłukiwaniem gruntu (szczególnie przy drobnych piaskach).

 

Rodzaje grodzic i ścianek szczelnych

 

Dostępne są różnego rodzaju ścianki szczelne, dlatego można znaleźć najlepsze rozwiązanie do konkretnych prac. Mowa tutaj szczególnie o ściankach: drewnianych, stalowych, żelbetowych, betonowych, a nawet wykonywanych z pali wbijanych do gruntu.

 

W naszej ofercie dostępne są grodzice i wypraski stalowe. Posiadamy zarówno rozwiązania zimnogięte, jak i gorącowalcowane, które można montować za pomocą młotów udarowych czy wibromłotów. Wciskanie dynamiczne wymaga zastosowania wibratorów hydraulicznych lub młotów hydraulicznych i spalinowych o wysokiej energii udaru. Jeżeli priorytetem jest ograniczenie hałasu i wibracji do minimum, najlepszym sposobem pogrążania jest wciskanie statyczne. Bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie w gruncie, dlatego należy korzystać z prowadnic.

 

Odpowiednia głębokość wbicia ścianek szczelnych

 

Głębokość wbicia ścianki szczelnej oczywiście jest indywidualna i podczas jej wyznaczania należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 

  • głębokość wykopu,
  • ewentualne uskoki terenu,
  • rodzaj podłoża pod dnem wykopu (jeśli grunt jest twardy, grodzice są wbijane na mniejszą głębokość),
  • obecność wód gruntowych (w niektórych przypadkach ścianka szczelna musi być zagłębiona w gruncie nieprzepuszczalnym, aby zatrzymać wody gruntowe),
  • obciążenia (wielkość obciążeń wywieranych na ściankę szczelną jest zależna przede wszystkim od parcia gruntu i wody i fundamentów znajdujących się w pobliżu budowli).

 

Kluczowe jest zapewnienie właściwej stateczności, niezależnie od głębokości wbicia ścianki szczelnej. Trzeba więc określić, czy głębokość poniżej dna wykopu jest dość duża, wystarczy zastosować ścianki niepodparte. W innych przypadkach ze względów bezpieczeństwa stosuje się również ścianki podparte (jedno- lub wielokrotnie). Podparcia ścianek można wykonać na kilka sposobów. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj rozpory (wyłącznie w wąskich wykopach), kotwy gruntowe czy ściągi, dzięki którym całe obciążenie nie pada na ściankę, ale na takie elementy, jak: płyty czy bloki kotwiące. Konieczne są tutaj obliczenia statyczne, aby zapewnić właściwy rozstaw elementów kotwiących. Zazwyczaj znajdują się one w odległościach mniejszych niż 3 metry. Pod uwagę bierze się szerokość ścianki szczelnej, a także sztywność elementu kotwiącego.

 

Zalety i wady ścianek szczelnych

 

Plusy i minusy korzystania z konkretnych rozwiązań są przede wszystkim od materiału wykonania grodzic. Jednymi z najpopularniejszych z pewnością są grodzice stalowe. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim są łatwe w montażu, ponieważ trwały materiał sprawia, że łatwiej przechodzą przez grunt. Duża wytrzymałość łączy się tutaj ze stosunkowo niewielkim ciężarem, ponieważ są lżejsze od ścianek żelbetowych. Jeżeli są wykorzystywane tymczasowo, ich odporność na uszkodzenia sprawia, że nadają się do wielokrotnego użytkowania. Dodatkowo można łączyć je przez spawanie. Jak każde rozwiązanie, ścianki stalowe mają również wady. Przede wszystkim są stosunkowo drogie, jednak idzie to w parze z wysoką jakością.

 

Ścianki żelbetowe nie są stosowane tymczasowo, ale jedynie jako stały element konstrukcji. Są bardzo trwałe i przenoszą obciążenia pionowe, jednak trzeba wziąć pod uwagę ich kruchość. Nie nadają się też do wielokrotnego użytku oraz są trudniejsze w uszczelnianiu niż ścianki stalowe. Trzeba również liczyć się z ich dużym ciężarem.

 

Ścianki szczelne doskonale sprawdzają się przy pracach w pobliżu wód gruntowych lub zbiorników wodnych. Wybierając materiał wykonania grodzic, warto jednak wziąć pod uwagę wady i zalety każdego z rozwiązań oraz wyliczyć właściwą głębokość zagłębiania. Jeżeli obliczenia i prace zostaną odpowiednio wykonane, ścianki szczelne będą się doskonale sprawdzać, zarówno tymczasowo, jak i na stałe.

kontakt

STALRENT © 2021 01studio.eu